Muž do 50 let nepracoval a nyní začne. Kolik bude mít důchod?

Otázka:

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mám pravdu-Muž 50 let-za celý život odpracoval asi 5 let, teď chtěl ID, ten samozřejmě zamítli, neplatil důchodové ani zdravotní. Vysvětlovala jsem muže, i kdyby teď konečně začal dělat, tak bude mít důchod minimální, sociálka mu ke starobnímu nic nedoplatí, protože má sedm dětí a ty ho budou muset živit. Mám pravdu nebo ne? Je mi líto jeho ženy a dětí. Děkuji.

Odpověď:

Muž do 50 let nepracoval a nyní začne. Kolik bude mít důchod?

Stejně jako v případě invalidního důchodu musí být i pro přiznání starobního důchodu získána potřebná doba pojištění. Pokud podmínka získání potřebné doby pojištění splněná není, nemůže být důchod (a je jedno zda starobní nebo invalidní) přiznán.

Jestliže by vámi zmíněný muž nyní začal pracovat a případně splnil podmínku potřebné doby pojištění (což se nejspíše nestane), je poměrně složité odhadovat, jaká by byla (zhruba za 15 let) výše jeho důchodu. Pravděpodobně by se nejednalo o minimální výši (v roce 2016 jde o čásku 3.210), ale ani zdaleka by se neblížila částce důchodu člověka, který “celý” život pracuje.

“Sociálka” nemá na získanou dobu pojištění žádný vliv. Evidence na úřadu práce se hodnotí v tomto rozsahu.