Kolik bude činit invalidní důchod 38letého muže, který nikdy nepracoval?

Otázka:

Muj syn ma 38let a od roku 2011 je invalidou 3stupně nemá narok na duchod.Co ma dělat…chybí mu udajně 3,5roku u soc.pojištění to je asi 80000korun zaplatit.Kolik by dostal duchod kdyby to zaplatil.Nemocny byl už jinak v mládí a 2x žadal o duchod a to zamítli a až po poslední nemoci to přiznali,ale bez důchodu.Může žádat i 5let zpátky o důchod v přípsdě vyrovnání?Zkusíme vzít pujčku ale jestli to z výpočtů vrátíme,prosím podrobnosti a radu.Nikdy od školy nepracoval a z učiliště byl propuštěn ze zdrav.důvodů a následně dostal modrou knížku nebyl na vojně.Tady v těch změněnych zákonech nastala chyba a skrz nemoci nemohl pracovat,tudíž na důchod a ani socialní podporu životní hmotné nouze.Trv.pobyt *** a všechno zde v našem státě špatně.Nic nemá a lehce pracovat by mohl ale neví jestli může a jak to pro něj by bylo z důchodem.Prosím poraďte mi.Děkuji předem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kolik bude činit invalidní důchod 38letého muže, který nikdy nepracoval?

Informace do možnostech doplacení naleznete v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. V případě, že nárok na důchod vznikne až díky doplacení dobrovolného důchodového pojištění, je důchod přiznán až ode dne doplacení (připsání financí na účet OSSZ) – § 11 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb.. Zpětný doplatek před toto datum nenáleží. Pokud syn nikdy nepracoval a díky doplacení mu vznikne nárok na invalidní důchod, bude se jistě velmi blížit (nebo rovnat) minimální možné výši, která v letošním roce činí 3.470 Kč.

Nejdříve se obraťte na příslušnou OSSZ, kde možnost doplacení prověří.

Já si naopak myslím, že je správné, že člověk, který nesplní ani poměrně benevolentní podmínky, nemá nárok na invalidní důchod. Žádná “chyba v zákonech” v tomto směru není.