Musím si zažádat o zpětné doplacení invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz. V květnu 2014 jsem si požádala o invalidní důchod. Než se vše vyřídilo a prozkoumalo, byl srpen. Důchod mi přiznali od 5. srpna. Veškeré potřebné papíry mi dorazili později a peníze jsem dostala až v říjnu za 2 měsíce za srpen a září a pak každý měsíc. Jde mi o to, že jsem si myslela, že peníze dostanu už od toho května, co jsem si podávala žádost. Někteří mi radí, že si o to musím zažádat. Mohu poprosit o radu? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Musím si zažádat o zpětné doplacení invalidního důchodu?

O výplatu invalidního důchodu není třeba žádat zvlášť. Vaše domněnka však vychází ze špatného předpokladu, že byste měla mít invalidní důchod přiznaný o uplatnění žádosti o důchod. Datum uplatnění žádosti však pro přiznání invalidního důchodu nebo jeho výplaty není podstatné (až na malé procento případů, kdy dojde ke vzniku invalidity více než 5 lety, což není váš případ).

Pro přiznání invalidního důchodu a pro nárok na případný zpětný doplatek (o který není třeba zvlášť žádat) je rozhodující datum vzniku invalidity, které stanovil posudkový lékař a to zda jste v ke stanovenému dni vzniku invalidity byla v dočasné pracovní neschopnosti (na neschopence). Možné varianty popisuji v článku o přiznání invalidního důchodu.

Pokud jste tedy byla na neschopence, náleží vám výplata invalidního důchodu až od jejího ukončení. Pokud jste na neschopence nebyla, náleží vám výplata (i přiznání) invalidního důchodu od vzniku invalidity, které stanovil posudkový lékař.