Můj plat se skládá z pevné a pohyblivé části. Bude se mi započítávat celý plat?

Otázka:

Dobrý den, pracuji na HPP, můj plat se skládá z pevné části, což je minimální mzda, a z pohyblivé jako osobní ohodnocení. Bude se mi započítávat celý plat nebo jen část. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Můj plat se skládá z pevné a pohyblivé části. Bude se mi započítávat celý plat?

Vyměřovacím základem zaměstnance je hrubý výdělek (hrubá mzda). ČSSZ nijak nerozlišuje, jakým způsobem zaměstnavatel k ohodnocení zaměstnance dospěl a z jakých složek je výdělek složen. Při výpočtu důchodu se hodnotí hrubý výdělek – ten je složen jak z pevné, tak i z pohyblivé složky mzdy.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za odpověď, ráda bych se ještě zeptala na kolegini. Ta má také pevnou a pohyblivou část mzdy, ale pracuje
na smlouvu ,, dohoda o pracovní činnosti”. Na ČSSZ jí řekli, že tato smlouva se na to nevztahuje a započítávají se jí jenom měsíce, kde měla k pevné složce i tu pohyblivou.
Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

U dohody o pracovní činnosti platí stejné podmínky účasti na pojištění jako u pracovního poměru. Nejde tedy o to, že by se práce na “tuto dohodu” nepočítala. Pouze je třeba dosáhnout rozhodného příjmu (hrubá mzda). U výdělku nižšího než 3.000 Kč (do konce roku 2018 příjmu nižšího 2.500 Kč) nebyla splněna podmínka účasti na pojištění. Vaše kolegyně má zřejmě základní mzdu nižší než tato částka a účast na pojištění vzniká pouze v měsících, kdy si vydělá více díky pohyblivé složce mzdy.