Pracovní smlouva je do 1. 10., ale pojištění až od 2. 10.?

Otázka:

Dobrý den,
chci žádat o předčasný důchod. Zjistila jsem, že mi chybí 1 den mezi dvěma zaměstnáními. Pracovní smlouvu jsem měla od 1.10. 2017 (neděle) , šlo o jednosměnný provoz PO-PÁ. Nastoupila jsem 2.10. V evidenčním listu ale mám uvedeno až 2.10. a tím mi jeden den vypadl. Zaměstnavatel tvrdí, že je to dobře. Má pravdu?
Děkuji za odpověď. S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pracovní smlouva je do 1. 10., ale pojištění až od 2. 10.?

Ano, zaměstnavatel má pravdu. Účast na pojištění v tomto případě vzniká až nástupem do zaměstnání – § 10 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb. Datum uvedené v pracovní smlouvě není rozhodující.

Otázka doplněna:

Ještě se chci zeptat, když jsem byla zaměstnanec, proč neplatí i odstavec 2 § 10 zákona č. 187/2006 Sb. „U zaměstnance v pracovním poměru a státního zaměstnance podle zákona o státní službě se za den, ve kterém tento zaměstnanec začal vykonávat práci, považuje též den přede dnem započetí výkonu práce, za který příslušela náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí.“

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Protože toto není váš případ. Jak je v citovaném § uvedeno, tato situace se týká zaměstnanců, kterým za daný den (prvního) náleží mzda nebo plat. Týká se to např. státních zaměstnanců, kteří mají platové tabulky a stejný plat bez ohledu na počet pracovních dní v měsíci.