Mohu žádat další posouzení mého zdravotního stavu na další nemoc?

Otázka:

Dobrý den,
bude mi pravděpodobně přiznán ID I.stupně na diagnózu (D141) jelikož se to stále vrací a podstoupil jsem již 13 operací cca od mých 12 let,za poslední rok 8x + 1x dutina nosní – prorostlé celou levou nosní dírkou a neprůchodnost pro dýchání..
Otázka: Mohu žádat další posouzení mého zdrav.stavu na další nemoc omezující mě při zaměstnání nebo to není možné?Bylo mi řečeno že se diagnozy nesčítají a hodnotí se jen jedna jediná nejzávažnější nemoc nebo jak to vlastně je..? Čeká mě další operace,čerpám DPN už více jak 15 měsíců + další prodloužení již podáno na ČSSZ..,léčba pokračuje tak nevím co dělat dál. Děkuji za vaši odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu žádat další posouzení mého zdravotního stavu na další nemoc?

Informace, kterou jste obdržel, je v zásadě správná. Stanoví se pouze jedno onemocnění, které má největší vliv na pokles pracovní schopnosti. Další onemocnění mohou pokles pracovní schopnosti ovlivnit nejvýše o dalších 10 % – § 2 odst. 3 vyhlášky č. 359/2009 Sb.

Žádost o invalidní důchod není možné podat „na další diagnózu“. Můžete si požádat o změnu výše invalidního důchodu, ale posudkový lékař určí sám, zda váš zdravotní stav odpovídá vyššímu stupni invalidity a sám si určí i postižení, která jsou podstatná.