Mohu si přivydělat na DPČ do 8600 Kč za měsíc. Započítává se tento výdělek do výše mého důchodu?

Otázka:

Jsem v evidenci na úřadu práce, podporu již nepobírám. Mohu si přivydělat na DPČ do 8600Kč za měsíc. Započítává se tento výdělek do výše mého důchodu? Pokud ano, jak se to projeví na výši důchodu ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si přivydělat na DPČ do 8600 Kč za měsíc. Započítává se tento výdělek do výše mého důchodu?

Při výpočtu důchodu se hodnotí výdělky ze všech činností, které zakládají účast na sociálním pojištění, což je i případě dohody o pracovní činnosti se zúčtovaným příjmem 8600 Kč měsíčně. Při výpočtu důchodu se to projeví stejně jako jakýkoliv jiný takto nízký výdělek, takže žádná sláva. Oproti vyloučené době, kterou je úřad práce v rozsahu popsaném v tomto článku, dojde spíše k mírnému snížení výpočtu důchodu.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď.
Pokud budu v evidenci cca 2 roky ( je mi 59 let), je možné požádat při žádosti o starobní důchod, aby se mi tato doba hodnotila jako vyloučená doba a tím by tento nízký výdělek nesnížil osobní vyměřovací základ ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, pokud to bude doba evidence na úřadu práce, která se hodnotí jako vyloučená doba, je možné v žádosti o důchod požádat o zhodnocení vyloučených dob namísto nízkých vyměřovacích základů. Příp. je o totéž možné požádat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu.