Mohu si po vzniku nároku na starobní důchod doplatit dobu před nárokem?

Otázka:

Dobrý den,
platím si dobrovolné důchodové pojištění, ale dostala jsem se do skluzu, jsem pozadu s platbami o několik měsíců. V letošním roce mi vznikne nárok na starobní důchod. Vím, že po tomto datu se už dobrovolné pojištění platit nedá, ale není mi jasné, jestli se STOPka týká i plateb za dobu do vzniku nároku na důchod, pokud mi roky vyloženě nechybí, roků mám dostatek, ale zbývající zatím nepojištěnou dobu si platím jen pro zlepšení výše důchodu. Dotaz tedy zní, jestli bych mohla i po datu vzniku nároku na důchod pokračovat v platbách ještě několik měsíců, až by doběhly platby za dobu do vzniku nároku na důchod a pak bych teprve požádala o důchod.
Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si po vzniku nároku na starobní důchod doplatit dobu před nárokem?

Odpověď na tento dotaz naleznete v § 6 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb.:

Účast na pojištění podle odstavců 1 a 2 je možná nejdéle do dne, který bezprostředně předchází dni vzniku nároku na starobní důchod.

Z výše uvedeného vyplývá, že si nemůžete doplácet dobu po vzniku nároku na starobní důchod – vždy musí jít o dobu před vznikem nároku. Doplacení této doby (před nárokem) je ale možné i později (po vzniku nároku). Rozhodující tedy není, kdy platíte, ale jakou dobu doplácíte.

Další platby si s ohledem na to, že se při výpočtu důchodu hodnotí celé roky pojištění a vyměřovací základy z letošího roku se již nehodnotí, velmi dobře promyslete.