Mohu být z úřadu práce vyřazena, když nepřijmu zaměstnání?

Otázka:

Dobrý den, 30.4.2016 mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Registrovala jsem se na ÚP, na podporuje v nezaměstnanosti mám nárok 11 měsíců, neboť mi je 59 let. Po skončení podpory chci odejít do předčasného důchodu. Kdy mám o důchod požádat a mám to poradci na ÚP oznámit hned při prvním pohovoru? Aby mě nevyřadili z evidence, musím event. v době 11 měsíců podpory přijmout místo, pokud mi nějaké nabídnou? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Mohu být z úřadu práce vyřazena, když nepřijmu zaměstnání?

Nejdříve byste si měla zjistit data vhodná k odchodu do předčasného důchodu – zde naleznete kalkulačku. Uplatnit žádost o důchod je možné nejdříve čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání důchodu. Podrobnosti k žádosti naleznete v článku o předčasném důchodu.

Informovat referentku na úřadu práce o svém záměru odejít do předčasného důchodu po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti můžete klidně hned na počátku. Kvůli tomu vás určitě nikdo z evidenci na úřadu práce nevyřadí. K nutnosti přijmout nabízenou práci je vyjádření například zde – pokud vhodné zaměstnání nepřijmete, můžete být sankčně vyřazena.