Minimální výše invalidních důchodů a její uplatnění v jednotlivých letech

Otázka:

Dobrý den,
v odkazu: https://www.naseduchody.cz/ochranny-vypocet-invalidniho-duchodu-u-nekterych-zadatelu.html je uvedena tabulka s minimální výší tzv. ID v tzv. “ochranném výpočtu”. Chtěla bych vědět, zda to znamená, že v daném roce nesmí/nesměl být ID dle tohoto výpočtu nižší než uvedená částka anebo se částka týká pouze roku, v němž byl ID přiznán a dále již tato částka byla zvyšována dle nějakého jiného výpočtu (např. pro rok 2001 byl PID přiznán v částce 5204Kč, která je uvedena i v tabulce, ale každý další rok je PID nižší než částka v tabulce = v roce 2002 např. 5516 Kč, ačkoli v tabulce je min. výše 5540 Kč)?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Minimální výše invalidních důchodů a její uplatnění v jednotlivých letech

Částka uvedená v tabulce ve vámi odkazovaném článku je platná pro rok přiznání důchodu – při splnění zákonem daných podmínek nesmí (nesměl) být v daném roce důchod přiznán v nižší částce. Následné zvyšování důchodů v rámci valorizací již nemusí zajistit takovou výši důchodu, která by byla přiznána v další letech.

Např.: Plný invalidní důchod přiznaný tímto způsobem v roce 2001 byl přiznán ve výši 5.204 Kč, v rámci valorizací se od lednové splátky důchodu v roce 2015 zvýšil na 8.457 Kč. Toto je správně, i když je v roce 2015 invalidní důchod III. stupně přiznáván ve výši 9.413 Kč.