Invalidní důchodce a DPČ: Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

Otázka:

Dobrý den.
Mám částečný invalidní důchod II.stupně.Jsem nyní vedena 2 měsíce na ÚP.Nyní se mi nabízí možnost pracovat na zkrác.úvazek na DPČ.-Jak je to v tomto případě se sociálním a zdravotním pojištěním?Musím platit odvody?A bylo by pro mě výhodnější pracovat na DPČ nebo DPP? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchodce a DPČ: Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

DPP zakládá účast na sociálním pojištění (tj. “počítá se do důchodu”) při výdělku vyšším než 10.000 Kč měsíčně. DPČ zakládá účast na sociálním pojištění při výdělku vyšším než 2.499 Kč měsíčně. Stejné částky platí i u zdravotního pojištění. To, že pobíráte invalidní důchod na tomto nic nemění.

Sama musíte zvážit, zda chcete být sociálně pojištěná (zdravotně pojištěná jste již z titulu pobírání invalidního důchodu). Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu druhého stupně se vám na důchod nehodnotí. Článek k tématu je zde.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za rychlou odpověď.
Takže  jestli to chápu dobře- při částce 7000 hrubého Kč – při DPP -neodvádím sociální pojištění ani zdravotní/to je hrazeno z titulu částečného ID…ale nepočítá se to do doby na důchod..
                                                                                                    při DPČ-musím odvést odvody na sociální pojištění..zdravotní odvody ne,ty jsou placené z ID.. jaká by tedy byla částka na sociálním pojištění?
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

I u dohody o pracovní činnosti byste musela odvádět zdravotní pojištění a to i přes to, že jste státním pojištěncem. Zdravotní pojištění by se u vás počítadlo ze skutečného výdělku (běžně se počítá alespoň z minimální mzdy). Sazby zdravotního a sociálního pojištění naleznete např. zde.