Méně než dva roky do důchodu: Existuje jiná možnost než předdůchod?

Otázka:

Dobrý den, právě mi bylo 60 let a v zaměstnání jsem se dozvěděla, že se chystá reorganizace při které nám všem zaměstnavatel zaručil práci do června 2023. Pak se uvidí, kolik zaměstnanců bude potřeba a někteří možná budou muset odejít. Nárok na starobní důchod mi vzniká 17.06.2025, takže téměř přesně od toho okamžiku za 2 roky. A teď zvažuji možnosti. Pokud bych si chtěla požádat o předdůchod, musela bych to udělat asi v lednu 2023, aby se to stihlo všechno zadministrovat a já mohla v případě výpovědi už od července 2023 pobírat předdůchod, (abych dodržela min. dobu trvání předdůchodu, t.j.24 měsíců).
Také je ale možné pokračovat v pracovním poměru bez předdůchodu a risknout, že v červnu 2023 výpověd nedostanu. Ale jak dlouho? Vydržím ve firmě až do data nástupu starobního důchodu nebo mě vyhodí v průběhu té doby…třeba v dubnu 2024? V tom případě by mi zbývalo do nástupu starobního důchodu více než 11 měsíců po které mám nárok na podporu v nezaměstnanosti. A co s těmi zbývajícími měsíci?? Po termínu 06/2023 už bych o předdůchod žádat nemohla, takže bych těch posledních pár měsíců byla v evidenci ÚP, ale bez příjmu?? Nevím, jestli to chápu správně, ale jako jistější mi připadá ta varianta 1, tzn. požádat si včas o předdůchod. Když pak tu výpověd nedostanu, nic se neděje, budu dál pracovat a k tomu mi bude vyplácen i předdůchod. A kdyby se v průběhu období 07/2023 až 06/2025 stalo, že výpověď přijde, pořád budu mít ten předdůchod a k tomu si případně budu moci požádat na úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti – samozřejmě jen po stanovenou dobu 11 měsíců. Nebo je ještě jiná možnost? Prosím poraďte která z možností se vám jeví jako nejvýhodnější. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Méně než dva roky do důchodu: Existuje jiná možnost než předdůchod?

Požádat o výplatu předdůchodu běžně stačí zhruba tři měsíce před požadovaným datem přiznání. Předdůchod je sice možné čerpat nejméně po dobu 24 měsíců, ale nikde není stanoveno, že to musí být posledních 24 měsíců před dosažením důchodového věku. Předdůchod můžete začít čerpat např. 12 měsíců před dosažením důchodového věku a poté 12 měsíců společně se starobním důchod (příp. i předčasným důchodem).

Ano, existuje jiná možnost – předčasný starobní důchod. K předdůchodu se opakovaně vyjadřuji zde v důchodové poradně a svůj názor na něj jsem popsal i v tomto článku, kde ho srovnávám s předčasným důchodem. Po případném skončení pracovního poměru můžete vyčerpat podporu v nezaměstnanosti (vhodnost takového postupu závisí na výši podpory) a poté požádat o předčasný důchod. Ten bude sice krácený, ale není možné koukat jen na krácení důchodu, ale také na to, jakou částku za dobu do dosažení důchodového věku dostanete vyplacenu. Finance, která máte na penzijním spoření, pak budete mít navíc.