Manželce nebyla zhodnocena doba péče o dítě a zamítli jí důchod

Otázka:

Dobrý den, vážený pane Maříku
Píšu za manželku s jejím svolením. Dnes jí přišlo totiž rozhodnutí z ČSSZ s tím, že se jí zamítá starobní důchod k termínu 18.10. 2022. Důvod = nemá 35 let pojištění. Což by bylo pochopitelně správně, kdyby ovšem ČSSZ neudělala fatální a pro nás nepochopitelnou chybu. A to, že nemá zaevidovanou mateřskou dovolenou 4 roky. Vše doloženo v žádosti o SD (rodný list + čestné prohlášení o min. výchově 4 roky až do zletilosti…).
V rozhodnutí ovšem píše ČSSZ to, že zohledňuje výchovu 1 dítěte ( v souvislosti s určením věku odchodu do důchodu 18.10.2022).
Jsme tedy mírně řečeno udiveni, že:
1. Jak nemohla ČSSZ doplnit mateřskou dovolenou?
2. Jsou zmatky!!!! v roce 2000, kdy se dcera narodila 2.8.2000, ale rizikové těhotenství manželky, které začalo v roce 1999(138 dní) a
ukončeno bylo až 21.12.2000 (dle výpisu ČSSZ od 1.1.2000 do 21.12. 2000 = 336 dní) Nic nesouhlasí…Rizikové měla lékařka ukončit max. 2.8.2000.
3. Po telefonu s ČSSZ v Praze jsme se nic konkrétního nedozvěděli(šlo o to, proč nezaevidovali mateřskou), pouze to, že to není možné, jelikož to prochází několika kontrolami.
Zřejmě tedy dle nás pouze formálně!
Já bych se Vás, pane Maříku, rád za manželku
optal, co má tedy napsat do námitky na došlé Rozhodnutí. A asi by bylo nejlepší vše řešit přes OSSZ v místě bydliště.
Děkuji předem moc za vyjádření k výše popsanému a radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manželce nebyla zhodnocena doba péče o dítě a zamítli jí důchod

Taková věc by se samozřejmě stávat neměla, ale údaje pro výpočet důchodu do aplikace zadávají jen lidé a chyba se stát může. Při výpočtu důchodu se hodnotí péče o dítě do 4 let věku. Pokud bylo dítě při výpočtu důchodu řádné doloženo a péče probíhala od narození do zletilosti, bude vaší manželce doba zhodnocena.  Ideální je opravu podat námitku proti rozhodnutí, kterou můžete uplatnit i prostřednictvím OSSZ.