Otázka:
Dobrý den,můj manžel má jít do důchodu příští rok v červenci. V informativním listě má celkový počet evidovaných dob 46 let a 149 dní k 31.12.2017. V letošním roce byl 148 dní na neschopence, ale pořád v pracovním poměru. Můj dotaz zní: bude se mu počítat do důchodu celý rok nebo jenom ta část,kdy nebyl na neschopence? A pokud by šel do důchodu v průběhu roku 2019, bude se mu ta doba taky započítávat? (příklad: má odpracováno 47 let a 149 dní,prac.poměr ukončí k 31.7., což bude 212 dní,dohromady tedy 47 let a 361 dní) nebylo by lepší ukončit prac. poměr k 5.8.,aby to dělalo celý rok?Počítá se to tak? Děkuji za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Manžel má na informativním listě celkový počet evidovaných dob 46 let a 149 dní k 31.12.2017
Informace k výpočtu doby pojištění, naleznete zde. V článku je mimo další informací uvedeno:
POZOR! Na IOLDP je uveden i součet evidovaných dob a součet náhradních dob pojištění. Jedná se skutečně pouze o běžný součet všech evidovaných dob a nejde o informaci, kolik let doby pojištění daný pojištěnec získal pro nárok na důchod a jeho výpočet. Dobu pojištění je třeba vždy spočítat!
Z vámi uváděné informace by šlo vycházet pouze v případě, že by váš manžel nikdy v životě nezískal náhradní dobu pojištění hodnocenou na 80 % (což je možné)
Dočasná pracovní neschopnost při trvání pracovního poměru získanou dobu pojištění nesníží – hodnotí se stále jako zaměstnání na 100 %.
Doba pojištění se hodnotí až do dne předcházejícího dni přiznání důchodu. Pokud by ke dni dosažení důchodového věku bylo skutečně získáno 47 let a 361 dní pojištění, bylo by skutečně vhodné datum přiznání důchodu posunout (stačí o 4 dny, ne o 5 dní).