Mám volit uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění? A ta se podává písemně, tedy bez návštěvy?

Otázka:

Dobrý den,
6.7.2023 mi bude 60 let. Důchodový věk mám stanoven k 6.3.2027.
Do předčasné penze chci odejít nejpozději k 16.3.2025 nebo i po 23.9.2023 kde mi byla vypočítána lepší částka, než v den kdy dovrším 60 let.
18.5.2023 jdu znovu na SSSZ a prosím o radu, jak by jste mou situaci řešil Vy, o co žádat?
– chci požádat o předčasnou penzi k 31.8.2023 s odloženou výplatou.
– nebo mám volit uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění? A ta se podává písemně, tedy bez návštěvy? A je u ní uvedeno, že lze pouze v závažných důvodech, na které se mě bude někdo ptát? A jak se k tomuto vyjádřit?
– ještě prosím v případě předčasné penze s odloženou výplatou-skončím současné zaměstnání a budu hledat práci v místě bydliště na kratší úvazek, ale to se mi podaří třeba za 2 měsíce po skončení současného zaměstnání. Co v tomto mezidobí mám udělat?
A je vůbec správné zvažovat poloviční mzdu než penzi byť nízkou?
– poslední dotaz, budu v předčasné penzi s odloženou výplatou, dám v výpověď v zaměstnání (2 měsíce) kdy mohu žádat o výplatu důchodu?
Mé velké poděkování za Vaši pomoc

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám volit uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění? A ta se podává písemně, tedy bez návštěvy?

Pokud chcete zvolit postup s odloženou výplatou, můžete zvolit datum přiznání předčasného důchodu již k datu dosažení 60. narozenin. Není důvod čekat na 31. 8. 2023. Co když plánované změny v předčasných důchodech začnou být účinné už od srpna? Pak by vám důchod nemohl být přiznán.

Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění se používá s situaci, kdy není možné žádost o důchod sepsat, příp. kdy chcete ještě získat dalších 6 měsíců na rozmyšlenou. Na důvody se vás nikdo ptát nebude – formulář s vámi mohou sepsat na OSSZ, můžete si ho vypsat sám a zaslat ho poštou nebo osobně na vaší OSSZ, příp. po přihlášení odeslat elektronicky.

K odložené výplatě si přečtěte tento článek, ve kterém vše podrobně vysvětluji. Postup s odloženou výplatou je pevně spjat s výdělečnou činností. Pokud ji nebudete vykonávat, nebudete z tohoto postupu benefitovat. Můžete se klasicky přihlásit na úřad práce, ale z hlediska výše důchodu vám úřad práce nepomůže. To je prostě riziko tohoto postupu. V článku je i uvedeno, kdy a jak žádat o uvolnění a úpravu důchodu.

Zda pracovat za méně peněz nebo pobírat důchod není otázka na mě – toto musí každý zvážit sám. Jako obvykle v této situaci jde o návratnost.