Mám invalidní důchod II. stupně. Mohu se odhlásit z úřadu práce?

Otázka:

Od prosince 2010 mám invalidní důchod II. stupně a jsem v evidenci úřadu práce. Mohu se z úřadu práce odhlásit? Kdo za mne bude platit zdravotní a sociální pojištění? Jsem roč. 1956, mám 4 děti. Děkuji.

Odpověď:

Mám invalidní důchod II. stupně. Mohu se odhlásit z úřadu práce?

Zdravotně pojištěným je každý poživatel invalidního důchodu – jste tedy tzv. státním pojištěncem a zdravotní pojištění za vás platí stát.

Jakým způsobem se pro výpočet důchodu hodnotí evidence na úřadu práce zjistíte v tomto článku. Jestliže již máte „vybránu“ veškerou dobu evidence na ÚP, která se hodnotí pro nárok na důchod a jeho výpočet, můžete se z evidence odhlásit. Pokud dosud nemáte tuto dobu vyčerpánu (což je vzhledem k vašemu věku možné) doporučuji vám v evidenci úřadu práce zůstat.

Po vyčerpání veškeré doby v evidenci ÚP, která se hodnotí do důchodu za vás nikdo sociální pojištění platit nebude. Můžete se sama přihlásit k tzv. dobrovolnému důchodovému pojištění (1812 Kč měsíčně) nebo zůstat nepojištěná (sociální pojištění není v tomto případě povinné, ale doba „bez pojištění“ ovlivní výši starobního důchodu).