Mám požádáno o předčasný důchod bez výplaty a chci žádat o invalidní důchod

Otázka:

Dobry den, i kdyz jsem našel odpoved na svuj problem na vasich srankach, chci se zeptat, jak mam na vzniklou situaci reagovat.Vcera 16.01.23 v OSSZ *** jsem chtěl podat žádost o invalidní důchod na základě paragrafu 27. ze zákona o důchodovém pojištění Zaměstnankyne OSSZ *** mě chtěla odmítnout, protože mám ze dne 19.10.22 žádost o výpočet predcasneho důchodu bez výplaty.Byl jsem připraven na tuto jeji reakci za současné situace,jeji odpověd byla ,že se musi poradit s ČSSZ-Praha a ze mam očekávet telefonát do konce týdne. Mohu jí věřit nebo se mam obrátit na jeji nadřízené a jak mohu doložit Váš názor?

(*** odmazán název OSSZ, jinak redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám požádáno o předčasný důchod bez výplaty a chci žádat o invalidní důchod

Já nemohu mluvit nebo něco zaručovat za konkrétní pracovnice OSSZ. Předpokládám ale, že své slovo dodrží.

OSSZ vám jednoduše nesmí odmítnout sepsání žádosti o důchod, ať si myslí cokoliv. § 83 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, říká:

Okresní správa sociálního zabezpečení je povinna sepsat žádost o dávku důchodového pojištění; nesmí odmítnout sepsání žádosti, a to i když má za to, že občan nesplňuje podmínky stanovené pro nárok na dávku důchodového pojištění nebo není-li žádost občana doložena potřebnými doklady…

Souběhu dvou žádostí v jedné věci se říká litispendence. Ta skutečně není přípustná. To ale není váš případ, protože se jedná o různé druhy důchodů, tj. nejde o stejnou „věc“.