Mám podat námitku? Léčím se již 3 roky

Otázka:

Dobrý den, byla jsem uznána od 12/2013 invalidní 1. stupně na dva roky. Mám poslat námitku, že bych chtěla důchod 3 roky zpětně od doby, co jsem vedena na psychiatrii?

Otázka doplněna:

Díky moc za odpověd pokud podám námitku je riziko odebrat  co je přiznáno?První dopis od posudkového lékaře co přišel píše není odvolání na přiznání dvou let,moje nezkušenost  v profesním dotazníku vynechala jsem kolonku od kdy duchod chci a moje danové přiznání za rok 2013 je mínus pač polovina klientu smlovy zrušila a nemám ani zaplacené zdravotní pojištění za rok 2013

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám podat námitku? Léčím se již 3 roky

Jestliže nesouhlasíte s rozhodnutím ČSSZ, námitku podat pochopitelně můžete. Postupujte podle informací uvedených na stránce kterou věnujeme námitce.

Zda máte či nemáte námitku podat, je jen vaše rozhodnutí. To, že se léčíte již tři roky automaticky neznamená, že byste měla mít nárok na zpětné přiznání invalidního důchodu.

Odpověď doplněna:

Nikde v profesním dotazníku se neuvádí, od kdy chcete důchod přiznat. Jak už z názvu „profesní dotazník“ vyplývá, jde o informace o profesích, ve kterých jste pracovala. Určit požadované datum jste si mohla již při sepisování žádosti na OSSZ, příp. jste se o datu vzniku invalidity mohla pobavit s posudkovým lékařem.

Proto posudku o invaliditě skutečně není možné podat námitku. Námitku lze podat až proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení , které vám přijde doporučeně poštou. V rozhodnutí budete o možnosti podání námitky poučena.

Během námitkového řízení dochází k novému posuzování zdravotního stavu posudkovým lékařem. Pokud by posudkový lékař dospěl k názoru, že váš zdravotní stav neodpovídá ani invaliditě prvního stupně, bude vám invalidní důchod odebrán.