Revmatoidní artritida a invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti od 4. 10. 2013. Zažádala jsem si o invalidní důchod, ale byl mi odmítnut z důvodu, že mi skončil pracovní poměr k 31. 12. 2013. Léčím se s klouby a mám i revmatoidní artritidu již 9 let. Vůbec se to nelepší, ale už nevím jak dál. Poradíte mi prosím? Děkuji.

Odpověď:

Revmatoidní artritida a invalidní důchod

Žádost o invalidní důchod vám jistě nebyla zamítnuta z důvodu, že vám skončil pracovní poměr na konci roku. Váš zdravotní stav jednoduše dle názoru posudkového lékaře neodpovídal invaliditě. Při posuzování invalidity se zjišťuje funkční dopad daného onemocnění, nikoliv samotná diagnóza. Ta je u vás diagnózou revmatoidní artritida a invalidní důchod vám mohl, ale také nemusel být přiznán (přesněji mohla jste být uznána invalidní, ale také nemusela). Záleží na posouzení posudkovým lékařem.

Bohužel nevím, jakou radu bych vám měl dát, pokud váš zdravotní stav neodpovídá podmínkám pro přiznání invalidního důchodu. Pokud se domníváte, že jste byla posouzena chybně, můžete podat námitku postupem popsaným v článku o námitce. Jestliže již lhůta pro podání námitky uběhla, můžete si podat novou žádost o invalidní důchod postupem popsaným v článku o žádosti o invalidní důchod. Je však otázkou, zda máte šanci na úspěch, pokud vám byla jedna žádost před krátkou dobou zamítnuta. Jiné možnosti v rámci důchodu neexistují.