Mám obavy, když o předčasný důchod požádám teď, bude mi značně zkrácen, než když o něj požádám třeba na podzim 2023

Otázka:

Dobrý den, jsem ročník 1960, bezdětná. Na starobní důchod mám nárok od června 2024, ale zvažuji předčasný důchod. Moje důchodové pojištění je přes 41 let. Do roku 2017 jsem byla v řádném pracovním poměru, pak na úřadu práce a mezitím mi přiznali ID 1.stupně. Pak jsem začala pečovat o staré rodiče, maminka 3.stupeň závislosti. Po jejich úmrtí v únoru 2021 jsem se do pracovního poměru nevrátila, ale nemohu se ani registrovat na ÚP, protože mám práci na DPP, která mè baví a nerada bych o ni přišla. Na ČSSZ mi doporučili zažádat o předčasný důchod s datem přiznání do konce tohoto roku 2022, jinak přijdu o letošní valorizace. Domnívám se, že valorizovat se bude i příští rok, ale màm obavy, když o předčasný důchod požádám už teď, bude mi značně zkrácen, než když o něj požádám třeba na podzim 2023. Kdy byste mi doporucili o PD zažádat, ještě letos, nebo během roku 2023?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám obavy, když o předčasný důchod požádám teď, bude mi značně zkrácen, než když o něj požádám třeba na podzim 2023

Srovnání výpočtů důchodů v letech 2022 a 2023 bude možné koncem září 2022, kdy jako každoročně vydám článek, kde oba výpočty srovnávám. Vzhledem k velkým mimořádným valorizacím v roce 2022 nepředpokládám, že by výpočet v roce 2023 vycházel lepší. Další valorizace sice zřejmě dál budou, ale pokud bude důchod přiznán až v roce 2023, připravíte se o 1. mimořádnou valorizaci v roce 2022, 2. mimořádnou valorizaci v roce 2022 i valorizaci od ledna 2023. Vzhledem k tomu se může klidně stát, že budete čekat na nižší krácení předčasného důchodu, ale důchod bude ve výsledku nižší. Navíc nemůžete koukat jen na krácení předčasného důchodu, ale také na to, o kolik více dostanete do příštího roku na důchodech vyplaceno (tady jaká bude návratnost).

Předpokládám, že dohodu o provedení práce máte bez účasti na pojištění. Pak vám navíc nepřibývá další doba pojištění, což má vliv na výši starobního důchodu. Z mého pohledu vám na OSSZ poradili správně. Na DPP bez účasti na pojištění můžete pracovat i v předčasném důchodu.