Mám nárok v ČR na důchod za 7 let péče?

Otázka:

Prosím o radu,pracovala jsem v slovenské republice do roku 2012 ,pak jsem se musela vrátit do ČR kvůli opatrování rodicu.V ČR jsem tedy jen pečovala o rodiče a to 7 let,mám nárok v ČR na důchod těch 7 let? Teď bych měla odejít do důchodu.dekuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám nárok v ČR na důchod za 7 let péče?

Aby bylo možné přihlížet k náhradní době pojištění (což je např. právě doba péče), je třeba získat alespoň jeden rok doby pojištění (např. zaměstnání, samostatná výdělečná činnost apod.) – § 12 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. V případě, že jste získala doby pojištění i v jiném členském státě EU, je možné přihlížet i k těmto dobám, ale stále musíte v Česku získat alespoň jeden den pojištění.

Otázka doplněna:

Dobrý den,doplňující otázka ,dá se ještě zvrátit rozhodnutí ČSSZ o zamítnutí důchodu nebo tedy části za péči která byla těch 7 let v ČR ,když si zaplatím aspoň ten Jeden den povinného pojištění ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Doplatit si pojištění tzv. bez udání důvodu je možné pouze za situace, že daná osoba získala jeden rok čisté doby pojištění (např. zaměstnáním) – § 6 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Tímto způsobem se tedy potřebnou dobu pojištění získat nemůžete.

Variantou by mohlo být v evidenci úřadu práce bez podpory a v souladu s ust. § 6 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb. si doplatit tuto dobu. U tohoto typu pojištění není podmínka získat jeden rok čisté doby pojištění (resp. 1 den v ČR + zbytek v zahraničí).