Mám invalidní důchod 1. stupně a marodím znovu téměř rok

Otázka:

Dobrý den,prosím o odpověd.Mám invalidní duchod stupen 1.,marodim znovu téměř rok.Co mhu očekávat a když to nedopadne jak postupovat dál,děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám invalidní důchod 1. stupně a marodím znovu téměř rok

Nejsem si zcela jistý, co myslíte tím, “co byste měla očekávat”. Roční trvání dočasné pracovní neschopnosti nemusí mít žádnou návaznost na zvýšení stupně invalidity. Pokud si požádáte o změnu výše invalidního důchodu, můžete očekávat cokoliv od zvýšení na III. stupeň až po odejmutí invalidního důchodu. Záleží na posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem.

Jestliže nebudete s rozhodnutím ČSSZ, můžete proti němu podat námitku. Jakýkoliv další postup se těžko radí, když o vás nic nevím, ale obecně pokud nedojde ke zvýšení stupně invalidity na III. stupeň, měla byste se vrátit do zaměstnání, příp. si najít jiné, které budete zvládat. Variantou je i evidence na úřadu práce, ale to není řešení dlouhodobé.

Otázka doplněna:

Velmi děkuji za odpověď,myslela jsem spiś,když nedostanu vyŝśi duchod a na nemocenskou jiź nebudu mit narok.Budu na úřadě prace a pp pul roce mohu jit znova na placeenou nemocenskou?Mockrat dejuji za doplňující odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Po půlroční evidenci na úřadu práce mít nárok na nemocenskou nebudete. V evidenci úřadu práce totiž nejste nemocensky pojištěná. Pokud budete mít vyčerpanou podpůrčí dobu nemocenské, musela byste odpracovat (být nemocensky pojištěná) 190 dní – § 26 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb.