Má nárok na invalidní důchod každý člověk s uznanou invaliditou nebo ne?

Otázka:

Dobrý den,můj syn 18 let se narodil s postižením LHK.Ruku má pod loket. Nemá vystudovanou střední školu.Po ukončení ZŠ byl na operaci očí. Má dystrofii rohovek od 10 let. Po operaci má potíže psychického rázu. Úzkostné stavy a deprese. Ač se snaží nezvládá studium.Bylo mu řečeno ať zažádá o invalidni důchod. Do 18 let měl invaliditull.stupně.Nyní l.stupně.Má nárok na invalidní důchod každý člověk s uznanou invaliditou, nebo ne?Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Má nárok na invalidní důchod každý člověk s uznanou invaliditou nebo ne?

Aby vznikl nárok na invalidní důchod, nestačí být pouze uznán invalidním, ale pojištěnec musí získat i potřebnou dobu pojištění.

Výjimkou z výše uvedeného je pouze tzv. invalidní důchod z mládí (nemusí být získána žádná doba pojištění) a situace, kdy invalidita vznikla následkem pracovního úrazu (splnění podmínky potřebné doby pojištění se pak nesleduje).

Popravdě moc nerozumím vaší situaci, kdy na jednu stranu píšete, že syn je invalidní v I. stupni (dříve dokonce v II.) a na druhou, že mu bylo doporučeno požádat o invalidní důchod. Zřejmě máte na mysli stupně závislosti, nikoliv invalidity.

Pokud váš syn alespoň chvíli (stačí i jen jeden den) studoval, podmínku potřebné doby pojištění nyní jistě splňuje.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď. Ano máte pravdu Šlo o stupeň závislosti. Mám ještě otázku. Na soukromé střední škole má syn statut studenta, protože měl zaplaceno na celý školní rok. Má možnost zažádat o opakování ročníku a vrátit se do školy.Na vše má do konce srpna.On se necítí psychicky. Psychiatr napsal, že má úzkostnou generalizovanou poruchu, těžkou.Je bez levé ruky. Má ji po loket bez možnosti úchopu. Posudková lékařka dnes řekla,že má jenom strach chodit do školy a má to překonat. Že na psychiku nárok nemá. Na dystrofii rohovek též ne. Tu má prý dnes hodně lidí a 1.stupeň invalidity by dostal na ruku, ale má se ozvat v záři jestli přerušil studium a je na pracovním úřadu.Pak mu ji dá. Má na to právo. Důchod je podmíněn ÚP?Student nemůže pobírat invalidní důchod? Myslela jsem když má pracovní omezení 35% že jej dostane. Při prvním setkání nám tvrdila, že nemá nárok a nyní si to takhle podmiňuje.Jsem z toho zmatená. Děkuji za odpověď

Odpověď doplněna:

Zdravotní stav posoudit neumím – nejsem posudkový lékař. Pouze posudkový lékař určuje, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě.

Důchod samozřejmě není “podmíněn” úřadem práce a i student může být uznán invalidním.