Je možné zvýšení ID 3. stupně?

Otázka:

Dobrý den,
manžel od svých 26let (srpen 2009) pobírá plný ID 3.stupně. Ač je plný, jeho částka se skoro po 10letech vyšplhala k 6.000,-/měsíčně. S přihlédnutí k jeho zdrav.stavu se snaží pracovat, ale je omezen fyzickou námahou.
Chtěla bych se zeptat, zdali je možné zvýšení ID 3.stupně? Nejde mi o zvýšení stupně ID, ptž to možné není, ale o zvýšení peněžní. Jestli nějaké možnost je, tak na koho se obrátit?
Předem děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné zvýšení ID 3. stupně?

Invalidní důchod se zvyšuje v rámci valorizací a dále v případě zvýšení stupně invalidity. Výdělečnou činnosti pobíraný invalidní důchod zvýšit nelze.

Mladí invalidé do 28 let věku mají zaručen ochranný výpočet invalidního důchodu, ale pouze při splnění podmínek popsaných zde. Invalidní důchod spočítaný tímto způsobem by náležel po všech valorizacích v letošním roce v částce 10.985 Kč. Proč nebyl invalidní důchod tímto způsobem spočítán (tj. proč nebyly splněny podmínky pro tento výpočet) a zda by bylo možné něco s tímto stavem udělat, nejsem schopen bez znalosti proběhu pojištění manžela posoudit.