Lze počkat na plném invalidním důchodu na další celý rok doby pojištění?

Otázka:

Dobrý den, manželka je posledních 12 roků v “plném” invalidním důchodu, ke dni vzniku nároku na starobní důchod (19.2.2018) má započítáno 44 roků a 293 dnů. Bude mít započítáno 45 odpracovaných let, pokud požádá o starobní důchod ke dni 2.5.2018, tedy 72 dnů po dni vzniku nároku na starobní důchod? Děkuji za názor.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lze počkat na plném invalidním důchodu na další celý rok doby pojištění?

Ne, tímto postupem vaše manželka nezíská další celý rok doby pojištění. Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je náhradní dobou pojištění. Náhradní doba pojištění se po vzniku nároku (tj. po dosažení důchodového věku a získání potřebné doby pojištění) nehodnotí – § 33 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.