Lze dobrovolné důchodové pojištění platit jen v omezeném čase?

Otázka:

Dobry den,

rad bych se zeptal na jednu vec. Manzelce byl priznan I. stupen ID. Nicmene je ve stavu (nejaka forma myopatie se kterou si lekari i po vice nez roku zatim nevedi rady), kdy neni schopna ujit ani sto metru, trpi trvalymi krecemi ve vsech koncetinach apod. a stav je zatim stale se zhorsujici. V podstate neni schopna dojit napr. na nakup, neni schopna dojit pro deti do skolky, pri vyrizovani na uradech ji musim vsude dovezt, protoze na MHD take nedojde (a to nemluvim ani o tom, ze neni schopna dojit nasledne z MHD do zamestnani), coz je velmi komplikovane vzhledem k tomu, ze sam dojizdim denne do prace. Podle toho, co jsem si zjistil, tak pro I. a II. stupen ID je potreba byt minimalne zaregistrovan na Uradu prace, aby se ji to zapocitavalo na starobni duchod. Muj dotaz zni, jak si ma clovek v tomto stavu vyrizovat zalezitosti na UP? Jak ma pak nasledne chodit po nabidnutych nabidkach prace, kdyz neujde ani sto metru? Navic, kdyz nebude toto schopen plnit, predpokladam, ze ho UP vyradi z evidence a problem se starobnim duchodem je opet nevyresen. Ptam se v predstihu, jak se v teto situaci zachovat, protoze ted cekame na doruceni rozhodnuti a hned jsme pripraveni podat namitku. Nicmene, pokud neuspejeme, jsme v podstate v bezvychodne situaci. Pak uz zbyva asi jen platit dobrovolne duchodove pojisteni, ale to v podstate znamena, ze penize z ID v I. stupni jen preliju sem a nic mi nezbude. Take jsem z toho popisu nepochopil, zda-li dobrovolne duchodove pojisteni lze platit dlouhodobe, nebo jen v omezenm case…

Dekuji mnohokrat za odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lze dobrovolné důchodové pojištění platit jen v omezeném čase?

I když vaše pohoršení chápu, zdravotní stav vaší paní posoudit nedokáži. Jediný, kdo je schopen a oprávněn hodnotit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni je posudkový lékař na OSSZ. Pokud s následným rozhodnutím o přiznání pouze invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně nesouhlasíte, skutečně doporučuji podat námitku. Evidence na úřadu práce se stejně pro výpočet důchodu hodnotí pouze v omezeném rozsahu. Skutečně je důležité především pracovat (být pojištěn ze zaměstnání), příp. být pojištěn v rámci dobrovolného důchodového pojištění.

K dobrovolnému důchodovému pojištění máme na našem webu tento článek. Tzv. “bez uvedení důvodu” (např. pokud zůstane doma bez evidence na úřadu práce) je možné být pojištěn nejvýše po dobu 15 let. Pokud by vaše manželka zůstala v evidenci úřadu práce, je možné doplatit dobu, která se jí již nehodnotí za neomezeně dlouhé období.