Kvůli přiznání invalidního důchodu mi bude zastavena nemocenská

Otázka:

Dobrý den, v červenci jsem si podala žádost o invalidní důchod, následně od 1.zari jsem v pracovni neschopnosti. V listopadu jsem obdržela posudek o invalidite 3.stupne a dozvěděla se tak, že mi bude nemocenska odebrána.Nesouhlasim s tím, neboť nemocenská je u mě cca 23000 Kč oproti inval. důchodu cca 12000 kc. Na nemocenské bych byla celých 380 dní… Přijdu tedy tímto rozhodnutím CSSZ cca o 250000 Kč a dostanu se do velké finanční krize. Dá se s tím něco dělat, např. požádat o vyplacení inval důchodu až po skončení nemocenske?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kvůli přiznání invalidního důchodu mi bude zastavena nemocenská

Nesouhlasit s tímto postupem můžete, ale jde o postup podle zákona – § 59 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb. Po uznání invalidity se nemocenská 30. dnem ukončí a následujícím dnem se přiznává invalidní důchod s tím nic neuděláte, protože (jak píši výše) je to postup podle zákona.

Jediná varianta, která mě napadá a mohla by zmírnit dopady výše uvedeného je následující. Pokud nemáte ukončený pracovní poměr, můžete i jako poživatel invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně pobírat nemocenskou, ale s pokrácenou podpůrčí dobou (70 dní v kalendářním roce, vysvětluji zde). Po ukončení současné neschopenky se může na jeden den vrátit do zaměstnání (stačí si např. vzít dovolenou) a poté opět nastoupit „na neschopenku“. V novém roce můžete postupovat obdobně (nebudete mít ale nikdy vyplaceno více než 70 dní nemocenské v kalendářním roce).

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď.
Neschopenku mám vystavenou na jinou dg. než invalidní důchod…
V tomto pripade je tomu jak?
Jak je možné, že někomu nechají 380 dní nemocenskych dávek a až poté ID a někomu, jako např. mě budou dávat nemocenskou pouze 70 dní.?
Přijde mi to nespravedlivé a nedává mi to logiku… Proč mě prostě nenechaji dále marodit, když jsem práce neschopná?
Z 12 tisíc měsíčně se uživit nedá..
Nejde proti rozhodnutí napsat námitka s tim, že ID zatím vůbec nechci anebo jen stupeň 2?
Dekuji,

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Na jakou diagnózu je vystavena neschopenka a na jakou je uznána invalidita, je úplně jedno. Nemá to na nic vliv.

Ten někdo si ale o důchod požádal až ke konci podpůrčí doby a ne jako vy. Pokud jste nechtěla invalidní důchod pobírat, neměla jste si o něj žádat. Marodit můžete podle toho, jak jsem vám již napsal. Dokonce můžete marodit déle, ale nebude vám už náležet nemocenská. Sociálně zajištěná jste invalidním důchodem – nemůžete mít prostě všechno (plnou podpůrčí dobu i důchod).

Žádost můžete vzít zpět do 30 dnů od obdržení rozhodnutí, ale ukončení neschopenky už stejně nezabráníte. Stejně tak můžete uplatnit námitku, ale ještě jsem neviděl námitku, ve kterých by byl požadován nižší stupeň invalidity. Možné to ale je.