Pokud si požádám o invalidní důchod, zastaví se mi výplata nemocenské?

Otázka:

Dobrý den. Nyní jsem již 9 měsíc na nemocenské, jsem po infarktu – u srdce mám 2 steny.. Doktorka na mě naléhá, abych si už zažádal o invalidní důchod, jinak mi ukončí neschopenku. Pokud si zažádám – není to brzo, když srdce mám nemocné pouze 9 měsíců? A pokud si v době neschopnosti zažádám – zůstanu úplně bez financí, protože mi prý pozastaví vyplácení nemocenské do doby rozhodnutí o přiznání či nepřiznání důchodu? Nebo pro mě bude lepší neschopenku ukončit, jít na pracák, abych do doby přiznání či nepřiznání důchodu nezůstal úplně bez prostředků? Děkuji, nevím si rady.

Odpověď:

Pokud si požádám o invalidní důchod, zastaví se mi výplata nemocenské?

Jakým způsobem se postupuje ve vztahu k dočasné pracovní neschopnosti po přiznání invalidního důchodu, máme popsáno v tomto článku. Není tedy pravdou, že by se vám po uplatnění žádosti o invalidní důchod ihned zastavila nemocenská. 9 měsíců od začátku nemoci je skutečně ideální čas na uplatnění žádosti o invalidní důchod. Jak podat žádost o invalidní důchod, zjistíte zde.

Neschopenku tedy určitě neukončujte (o ukončení dočasné pracovní neschopnosti stejně rozhoduje váš lékař) a o invalidní důchod si klidně požádejte. Pokud vás vaše lékařka neuschopní, nemocenská vám bude vyplácena i nadále a bude zastavena až v souvislosti s přiznáním invalidního důchodu (popsáno ve výše uvedeném článku).