Končí mi podpora – mám zůstat na úřadu práce nebo odejít do předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
do starobního důchodu mám jít v lednu 2015. Všechny léta jsem pracovala, ale nyní jsem vedena na úřadu práce a podpora mi končí v červenci 2014. Chtěla bych se zeptat, jestli je lepší počkat na termín důchodu nebo jít o 6 měsíců dříve?
Děkuji

Odpověď:

Končí mi podpora – mám zůstat na úřadu práce nebo odejít do předčasného důchodu?

Za odchod do předčasného důchodu o dvě krácení, může srážka 1,8 % činit okolo 250 – 300 Kč, v závislosti na výši příjmů. Dále záleží na tom, zda byste další evidencí na úřadu práce do dosažení důchodového věku získala další rok doby pojištění. Jeden rok doby pojištění se v průměru pohybuje okolo 200 – 250 Kč (opět v závislosti na výši předešlých příjmů). Celkově tedy může přijít až o cca 550 Kč.

Pokud do předčasného starobního důchodu nepůjdete a počkáte až na svůj důchodový věk, budete mít tedy starobní důchod vyšší. Na druhou stranu však přijdete o šest splátek důchodu za červenec až leden, což může být lehce částka okolo 70.000 Kč. Pokud bychom tedy zvolili pro vás nejnepříjemnější variantu, kdy byste při čekání získala další rok pojištění, bude se návratnost takového postupu pohybovat okolo více než 10 let (70000 / 550). Jestliže byste další rok doby pojištění tímto postupem nezískala, byla by návratnost daného postupu ještě mnohem delší.

Rozhodně vám doporučuji odejít do předčasného důchodu.