Jsem v evidenci úřadu práce. Mám odejít do předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
k 31. 1. 2013 mě zaměstnavatel propustil a nevyplatil mi tříměsíční odstupné.
Od 1. 2. 2013 jsem v evidenci úřadu práce, který mi vyplatil tříměsíční odstupné a nyní pobírám podporu v nezaměstnanosti. Chtěla bych se, prosím, zeptat do kdy budu v evidenci úřadu práce a do kdy budu pobírat podporu v nezaměstnanosti.
Začala jsem uvažovat o tom, že bych šla do předčasného důchodu. Můžete mi, prosím ještě poradit, jestli je pro mě výhodnější odejít do předčasného důchodu a případně kdy o něj zažádat nebo být nadále v evidenci ÚP bez peněz (pokud to vůbec lze)? Mám 2 děti a narodila jsme se 23. 4. 1955. Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:

Jsem v evidenci úřadu práce. Mám odejít do předčasného důchodu?

Podle toho jakým způsobem popisujete svoji situaci, budete podporu v nezaměstnanosti pobírat do konce března 2014 – za únor, březen a duben 2013 jste měla vyplaceno odstupné a od května 2013 máte nárok na 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti.

Data vhodná k odchodu do předčasného důchodu jsou nyní 28. 1. 2014, kdy budete mít srážku 4,8 % a poté 28. 4. 2014, kdy byste měla srážku 3,6 %. Rozdíl mezi takto přiznanými důchody může být cca 150 Kč (v závislosti na výši příjmů). Další data si můžete spočítat na naší kalkulačce důchodového věku.

Nyní záleží na výši podpory, kterou nyní pobíráte. Pokud je výše podpory v nezaměstnanosti nižší než očekávaný důchod, nemá cenu na nic vyčkávat a do důchodu odejděte už od 28. 1. 2014 (upozorňuji, že o předčasný důchod není možné žádat zpětně). Budete-li čekat na dubnové datum, musíte počítat s tím, že za téměř celý duben nedostanete žádné peníze.

V evidenci úřadu práce bez podpory být můžete i nadále, ale vzhledem k tomu, že již můžete pobírat důchod, to nepovažuji za rentabilní.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď.

Měla bych, prosím, ještě doplňující otázku: Nerozumím tomu, proč je můj odchod do předčasného důchodu vázán zrovna na datum 28.1. 2014 nebo 28.4. 2014?

Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď doplněna:

Data, kdy se snižuje srážka za předčasný odchod do důchodu se počítají tak, že se od data dosažení důchodového věku odečítá vždy 90 dní.

Důchodového věku dosáhnete 23. 4. 2015. Od tohoto data odečtete 90 dní a to je datum, kdy dochází ke změně srážky. Poté opět odečtete 90 dní a dostanete se k dalšímu datu, kdy se snižuje srážka, atd. Nemusíte odcházet přesně na toto datum, je však vhodné odejít k tomuto dni nebo těsně po něm.