Invalidní důchodce: Má smysl zůstávat v evidenci úřadu práce i po vyčerpání podpory?

Otázka:

Dobrý den, od r.2009 jsem měl ID 3stupně od dubna 2016 je snížen na 2.stupěn a pujdu tedy na UP a budu pobírat podporu po dobu 11.měsícu. V roce 2017/červen/ bych mohl jít předčasného duchodu který by mě byl ale hodně krácen /nevím o kolik/ mám dotaz kdy bude pro mě nejvhodnější odejít do starobního duchodu a jestli mám být stále veden na UP i po skončení podpory jestli to má nějak dopad na starobní duchod do starobního duchodu mám jít v /63.letech a 8.měsíci / tj. v roce 2021/unor/ děkuji. Mám započteno 43 let.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchodce: Má smysl zůstávat v evidenci úřadu práce i po vyčerpání podpory?

Evidence na úřadu práce se pro výpočet důchodu hodnotí v tomto rozsahu. Vzhledem k tomu, že výši starobního důchodu ovlivňují mimo jiné i získané doby pojištění, má určitě smysl zůstat v evidenci úřadu práce i po vyčerpání podpory, pokud již nemáte veškerou dobu evidence, která se hodnotí, „vyčerpánu“.

Informace o předčasném důchodu naleznete zde. V článku je uvedena i kalkulačka, na které si můžete spočítat orientační výši krácení.

Zda je vhodnější odejít do předčasného důchodu nebo zůstat v na úřadu práce s pobírání invalidního důchodu nižšího stupně, není možné jednoznačně říci, neboť záleží na rozdílu mezi vypláceným invalidním důchodem a výši přiznaného předčasného důchodu a dále především na tom, jak dlouho budete starobní důchod pobírat (čím déle, tím více se vyplatí počkat na nižší krácení, příp. až na řádný důchod).