Kombinované studium, sirotčí důchod a OSVČ

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na sirotčí důchod během podnikání jako OSVČ při studiu v kombinované formě.
Již vím, že pro nárok na důchod v této formě studia nesmí výdělečná činnost zakládat na sociálním pojištění, potom bych neměla na důchod nárok.
Jak je to ale když je OSVČ jako vedlejší činnost a já dopředu nebudu znát zda mi podnikání na konci roku překročí minimální vyměřovací základ. Někde jsem se dočetla že první rok podnikání jako vedlejší OSVČ se socialni pojištění ani hradit nemusí.
Pokud bych zacla podnikat a na konci roku zjistila že me prijmy nakonec přesáhly daný vyměřovací základ a musela bych že svého výdělku odvést sociální pojištění, důchod mi až poté zanikne, nebo budu muset cssz vracet všechny splátky co mi byly za ten rok poskytnuty?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kombinované studium, sirotčí důchod a OSVČ

Není pravda, že by se v prvním roce nemuselo platit sociální pojištění. U vedlejší činnosti neplatíte pouze zálohy, ale pokud překročíte rozhodnou částku, sociální pojištění budete muset doplatit.

U výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se neřeší „minimální vyměřovací základ“, ale tzv. rozhodná částka (její vývoj mám např. v tomto článku). V roce 2023 činila rozhodná částka 96 777 Kč, v roce 2024 to bude 105 520 Kč. Tyto částky platí vždy v případe podnikání po celý kalendářní rok, jinak se poměrně krátí.

Pokud budete při pobírání sirotčího důchodu studovat kombinovanou formou a vykonávat samostatnou výdělečnou činnost v rozsahu zakládajícím účast na pojištění (daňový základ překročí rozhodnou částku), budete muset vrátit sirotčí důchody za celé období, ve kterém došlo k souběhu výkonu této činnosti s výplatou sirotčího důchodu.