Kolik let musím odpracovat teď po přiznání ID, aby nárok na vyplácení důchodu vznikl?

Otázka:

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o odpověď. Jsem ročník 1971, od loňského roku mám přiznaný invalidní důchod I. stupně, ale nepobírám žádné peníze, nebo mne chybí roky sociálního pojištění. Chci se zeptat, kolik let musím odpracovat teď po přiznání ID, aby nárok na vyplácení důchodu vznikl?

Předem mockrát děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kolik let musím odpracovat teď po přiznání ID, aby nárok na vyplácení důchodu vznikl?

Potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod popisuji v tomto článku. Získat 10 let pojištění je možné pouze z posledních 20 let před vznikem invalidity. Podmínku získání 5 let pojištění v posledních 10 letech sice lze “posunout” i po datum vzniku invalidity, ale posunutím rozhodného období 10 let se může stát, že sice pracujete, ale na začátku vám stejná doba ubývá.

Např. v roce 2018 budete mít 2 roky pojištění získané v letech 2009 a 2010. Pokud v roce 2018 začnete pracovat, tak sice do roku 2021 odpracujete další tři roky, ale stále pět let mít nebudete, protože rozhodné období se vám posune z let 2008 až 2018 na 2011 až 2021 a dříve získané dva roky nárok na invalidní důchod již neovlivní, protože již budou mimo rozhodné období.

Je pro upřesnění, vám invalidní důchod nebyl přiznán, jak píšete, ale pouze jste uznána invalidní.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
ještě jednou děkuji za odpověď, ale ještě doplňující otázka, prosím Vás, můžete mne přesně spočítat, kolik let musím odpracovat, aby mne vznikl nárok na vyplácení důchodu ? Nemůžu se v tom vyznat.
Toto je moje vyjádření z ČSSZ z Prahy : Účastník řízení získal v rozhodném období, tj. v době od 28.6.2007 do 27.6.2017, pouze 1 rok a 351 dnů pojištění a v době od 28.6.1997 do 27.6.2017 pouze 7 roků a 15 dnů pojištění.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak jsem se vám (zřejmě neúspěšně) snažil vysvětlit výše, z těchto údajů není možné zjistit, “jak dlouho musíte nyní pracovat”, aby vám vznikl nárok na invalidní důchod, protože nevím, kolik ze získané doby pojištění se vám “vysune” mimo rozhodné období. Může to být od tří let a čtrnácti dní do pěti let.