Nárok na starobní důchod. 30 nebo 34 pojištění?

Otázka:

Dobrý den , v rozhodnutí o přiznání předčasného důchodu stojí , že jsem nezískala 34 let pojištění ,popř. 30 let doby pojištění uvedené v ust. § 11 a § 13 odst. 1 zdp. V roce 2017 dosáhnu věku 59 let , Celková doba pro nárok mi byla spočítána na 33 roků a 41 dnů , celková doba pojištění 32 roků a 186 dnů , vůbec tomu nerozumím pokud jsem chtěla odejít do předčasného důchodu .Jaká doba , nebo mohu li pojištění doplatit mi chybí . Děkuji za kladné vyřízení

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nárok na starobní důchod. 30 nebo 34 pojištění?

Jak uvádíte, pro nárok na starobní důchod jste získala 33 roků a 41 dnů a potřebujete 34 roků. Pro splnění této podmínky potřebujete získat ještě 324 dní pojištění, tj. přibližně 11 měsíců.

V rozhodnutí ČSSZ je jistě ještě uvedeno, kolik let a dní jste získala bez dob uvedených v § 11 a § 13 odst. 1 zdp. Této doby vám stačilo 30 let. Pokud vám tedy této doby chybí do 30 let méně než 324 dní, stačilo by získat méně doby pojištění.

Možnostem doplacení pojištění se podrobně vysvětluji v článku o dobrovolném důchodovém pojištění.

Otázka doplněna:

Dobrý den , doplnění dotazu , po náhr.doby pojištění na 80% doba pojištění činí 32 roků a 58 dnů a doba bez náhr. poj. činí 27 roků a 311 dnů , to by bylo v případě předčasného důchodu ? Některá období mi chybí poj. jeikož jsem zůstala v domácnosti z důvodu rekonstrukcí , lze si tuto dobu doplatit , nebo platí nutnost dosažení důchodového věku ? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

To, zda se jedná o řádný starobní důchod nebo předčasný starobní důchod není rozhodující. Podmínky pro vznik nároku jsou u obou důchodu totožné (je třeba získat stejnou dobu pojištění).

Jak píši výše, pro vznik nároku na starobní důchod musíte získat 34 let doby pojištění (té jste získala 33 let a 41 dní) nebo 30 let bez náhradních dob pojištění (té jste získala 27 let a 311 dní). Logicky je blíže získání nároku získání “běžné” doby pojištění, kde vám chybí cca 11 měsíců, než doby pojištění bez náhradních dob, kde vám chybí více než dva roky.

K možnosti doplacení máte výše odkaz na článek, kde vše vysvětluji.