Ke kterému datu mám ukončit DPN, když mi končí podpůrčí doba 7. 5. 2019?

Otázka:

Dobrý den,
můj dotaz: Ke kterému datu mám ukončit DPN, když mi končí podpůrčí doba 7.5.2019, vznik invalidity 2.stupně je 24.4.2019 a 6.5.2019 jdu na operaci, nesouvisející s mou hlavní dg, která vyžaduje dle předpokladů asi 14 dní PN? Prosím poraďte.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ke kterému datu mám ukončit DPN, když mi končí podpůrčí doba 7. 5. 2019?

Správně by vám měla být ukončena dočasná pracovní neschopnost ke dni skončení podpůrčí doby nemocenského, tj. k 7. 5. 2019. Pokud se však domluvíte s ošetřujícím lékařem, může DPN i nadále trvat. Nemocenské vám však bude náležet pouze do 7. 5. 2019 a zbytek doby půjde v podstatě pouze o omluvenku do zaměstnání.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

zvažuju, že DPN ukončím, tak jak píšete 7.5.2019 a ještě vezmu zbytek dovolené, který mám od minulého roku na potřebnou rekonvalescenci po očním zákroku, na který jdu zítra 6.5.2019. Také vlastně čekám na další doklad z ČSSZ, který má být vydán na podkladě nynějšího rozhodnutí posudku o invaliditě, abych také ještě mohla zkusit opravný prostředek (odvolání) a žádat navýšení na 3.stupeň ID. Toto vše se bude řešit až po ukončení DPN?
Můj zdravotní stav je takový, že v zaměstnání v každém případě ukončím pracovní poměr dohodou, po vyčerpání dovolené, snad mi vyjdou vstříc.
A pak je dobré se zaregistrovat na ÚP (do 8 dnů po ukončení prac. poměru) ? A současně vyřizovat opravný prostředek k navýšení ID?
A jak je to s vyplácením financí ID, když se člověk dovolává přes opravný prostředek, zatím to bude zastaveno než se vyřeší ten opr. prostředek?
To je člověk bez příjmu? Může to trvat dalších 90 dní, myslím vyřízení opravného prostředku?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Na rozhodnutí ČSSZ si nyní ještě nějakou dobu počkáte – běžně okolo dvou měsíců. Až proti rozhodnutí ČSSZ můžete uplatnit opravný prostředek – námitku.

Po skončení pracovního poměru se do evidence úřadu práce zaevidujte ihned. Je zbytečné čekat 8 dní.

Rozhodnutí ČSSZ je předběžně vykonatelné i bez nabytí právní moci, tj. i když uplatníte námitku (§ 88a odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb.), důchod vám bude v souladu s tímto rozhodnutím vyplácen.