Po skončení podpůrčí doby končí nemocenská a musím nastoupit do práce?

Otázka:

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda mi po skončení podpůrčí doby končí nemocenská a musím nastoupit do práce? Jsem na nemocenské od 24.3.2020 a dnes mi došel dopis, že mi dnem 7.4.2021 končí podpůrčí doba. Nebudu žádat o její prodloužení, ale požádám si o invalidní důchod. Nevím, zda stihnu invalidní důchod do 7.4.2021 vyřídit, neboť prohlídku u lékaře nám sjednanou až na 25.3.2021.Vpřípadě, že nikoliv, musím 8.4.2021 nastoupit do zaměstnání? Moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po skončení podpůrčí doby končí nemocenská a musím nastoupit do práce?

Podpůrčí doba nemocenské je doba, po kterou je možné nemocenskou vyplácet. Tzn. po jejím konci vám již nemocenská náležet nebude. Neznamená to ale, že by musela být dočasná pracovní neschopnost (neschopenka) ukončena. Půjde ale pouze o „omluvenku“ do zaměstnání. Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Do 7. 4. 2021 by se invalidní důchod možná nestihl vyřídit, ani kdybyste byl posudkovým lékařem posouzen dnes. Počítejte s tím, že po posouzení, tj. možná i týdny po doložení potřebných lékařských nálezů, běžně trvá okolo dvou měsíců, než ČSSZ ve věci invalidního důchodu rozhodne.