Když syn dostuduje, jak to bude s vdovským důchodem a jeho výší?

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu. Manžel zemřel v roce 2006, kdy mi bylo 30 a synovi 12 let. Nyní je mi 39 let, synovi 21 a studuje. Narodí se mi druhé dítě s přítelem. Pobírám vdovský a sirotčí důchod. Sirotčí zanikne jakmile syn dostuduje, ale jak to bude s vdovským důchodem a jeho výší? Zanikne mi nárok, nebo se sníží jeho výše? A prosím počítá se oba důchody do příjmů rozhodných pro přiznání porodného? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Když syn dostuduje, jak to bude s vdovským důchodem a jeho výší?

Pokud nebudete splňovat žádnou ze zákonem stanovených podmínek pro trvání nároku na vdovský důchod (např. péči o nezaopatřené dítě pobírající sirotčí důchod), nárok na vdovský důchod mít nebudete. Nárok na vdovský důchod buď máte a vdovský důchod pobíráte nebo nemáte a vdovský důchod nepobíráte. Ke krácení nižšího z důchodů (většinou vdovského) sice dochází, ale pouze v případě, že máte přiznán další důchod (starobní nebo invalidní), to však není váš případ. Stále však musí být splněna některá z podmínek uvedených v článku výše.

Jestliže žádnou z podmínek uvedených v článku nesplníte do pěti let od odejmutí vdovského důchodu, nebudete mít nárok ani na jeho opětovné přiznání.

Věkovou podmínku (obnovu vdovského důchodu v 55 letech) určitě nesplníte, neboť 55 let s jistotou dosáhnete za více než pět let od odejmutí vdovského důchodu (vdovský důchod byste musela pobírat do 50 let).

Neznám podmínky platné pro nárok na porodné, zabývám se pouze důchody – doporučuji se obrátit na úřad práce, který tuto dávku vyplácí.