Vdovský a sirotčí důchod

Otázka:

Sirotčí a vdovský důchod pro mě a dceru.
Dobrý den, s manželem žijeme ve společné domácnosti s 25letou dcerou. Manželovi je 71, mě 50. Od roku 2008 prodělal manžel 5 mozkových mrtvic a od té doby o něj s dcerou střídavě pečujeme a chodíme do práce. O nic jsme dosud nežádaly. V kolika letech bych případně měla nárok na vdovský důchod a dcera na sirotčí? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vdovský a sirotčí důchod

V první řadě vám doporučuji přečíst si články o vdovském a sirotčím důchodu. Vdovský a sirotčí důchod jsou dávky, na které má nárok nezaopatřený sirotek a vdova po manželovi.

Nárok na sirotčí důchod má pouze nezaopatřené dítě, což je student (teď trochu zjednodušuji) a nejdéle do 26 let věku. Pokud již vaše dcera pracuje a nestuduje, nárok na sirotčí důchod jí nevznikne.

Po úmrtí manžela má vdova za zákonem stanovených podmínek (popsaných ve výše uvedeném článku) nárok na vdovský důchod po dobu jednoho roku. Abyste i poté měla nárok na vdovský důchod, musela byste do dvou let od zastavení výplaty vdovského důchodu splnit některou z podmínek popsaných v článku o obnově vdovského důchodu. Vzhledem k tomu, že je vám teprve 50 let, věkovou podmínku byste v současné době určitě nesplnila a vdovský důchod byste zřejmě pobírala pouze po dobu jednoho roku od úmrtí manžela.

V případě, že byste žádnou z těchto podmínek do dvou let od zastavení vdovského důchodu nesplnila, nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám zanikne a po manželovi již nikdy žádný důchod pobírat nebudete.