Když si nechám důchod zpětně vyplatit, bude zvýšený za práci nad nárok?

Otázka:

14.3.2015 jsem mohl odejít do starobního důchodu.Pracoval jsem ještě 2 roky a 14.3.2017 jsem odešel do důchodu. Pokud požádám o zpětné doplacení důchodu od března 2015, budu dále pobírat důchod zvýšený o procenta za 720 odpracovaných dní navíc, nebo mi bude důchod snížený?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když si nechám důchod zpětně vyplatit, bude zvýšený za práci nad nárok?

O změnu data přiznání důchodu je možné požádat nejpozději do třiceti dnů od obdržení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení přiznání důchodu – § 86 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb.

Pokud vám bude důchod přiznán zpětně k datu dosažení důchodového věku, nebude vám doba výdělečné činnosti po vzniku nároku na důchod hodnocena jako “práce nad nárok” a důchod se sníží.