Když bude syn na úřadu práce, bude mít důchod 4.000 Kč?

Otázka:

Dobrý den,mmt mám syna 16let.Už myslím na to co bude dál.Syn chodí do speciální školy pro děti s kombinovaným postižením a pod.Má epilepsii,LMR,autismus,hyperkinetický syndrom,heprakusii-citlivost na určité zvuky,špatnou koordinaci pohybu nedokáže sám sejít schody pokud tam není zábradlí,celkově motorický neobratný.Umí počítat funkčně do 10 na prstech,píše jen opis velkými písmeny bez mezer chybí písmenka,čtení podobné komplikovaná slova nepřečte vůbec a nebo zaměnuje.Dle klinické je na tom vědomostně jako 4-5leté dítě,dle psychiatričky funkční postižení odpovídá péči o dítě s kombinace postižení středně těžký a těžkým mentálním postižením.Syn mě končit 9let školní docházky,ale jelikož mi ho nevezmou na žádnou praktickou školu,bylo mi doporučeno prodloužit školní docházku a pak popř 1leté studium v téže speciální škole jen 30km od bydliště což se mi nechce.Syn jezdí jen vlakem takže cesta která trvá autobusem 25minut musíme jezdit vlakem s přestupem 1h.Syn by teda školní docházku měl končit 10 rokem 7.měsíců před 18 narozeninami.Vím že o důchod se žádá dříve i to že pokud není schopný se podepsat musím si vyžádat potvrzení od lékaře.Ale nevím co stím klukem těch 7měsíců.Když půjde na uřad práce tak mu vypočítají důchod který sem četla že je minimální někdo bere i cca 4tisíce kdyby to byl ID z mladí bylo by to přes 11tisíc.Snažím se na internetu k něčemu do patrat.Pokud by to měl být dlouhodobý ID nerada bych aby syn skončil na 4tisicích.Děkuji moc za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když bude syn na úřadu práce, bude mít důchod 4.000 Kč?

Evidencí na úřadu práce samozřejmě nedojde k snížení invalidního důchodu syna na minimální výši (v roce 2019 jde o částku 4.040 Kč), ale stále bude mít nárok na tzv. “ochranný výpočet” – při invaliditě III. stupně by šlo o částku 11.888 Kč.

Pokud by váš syn získal alespoň jeden den pojištění (např. “studiem” praktické školy), mohl by mu být invalidní důchod přiznán už od následujícího dne (klidně i před 18. narozeninami). Pokud žádnou dobu pojištění nezíská, bude mu přiznán invalidní důchod z mládí k 18. narozeninám (samozřejmě nejsem schopen zhodnotit zdravotní stav).

Co máte se synem nyní dělat se těžko radí – do školy ho vozit nechcete, na úřad práce také nechcete, pracovat podle všeho schopen není…

Pro uplatnění žádosti za syna určitě nestačí pouze “potvrzení od lékaře”. Dále musíte vyřešit, kdo bude důchod pobírat, protože pokud syn není omezen na svéprávnosti, je příjemcem důchod on.