Praktická škola a nárok na invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den,syn má 16let od září nastupuje do 78-62-C/02 Praktická škola dvouletá.Měl nastoupit do 10 ročníku na což by měl dle SPC i nárok,ale ředitelka školy otevírá o 30km dál školu tuto pro děti s poštižením kde se učí zvládat základní věcí k životu.Kluk jezdí jen vlaky kde by bylo komplikované dojíždění takže do té samé školy bude chodit v místě bydliště.Kluk má kombinaci neuro psychiatrických dg. ….kombinace dg zapříčinila že je na tom funkčně středně těžká až těžká postižení.Kdy je možné žádat o důchod?20.3.2020 mu bude 17let má nárok i přesto na ID z mládí?Snažím se ho udržet na škole aspon do 18let.Vědomosti na studování má na předškolní dítě.Děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Praktická škola a nárok na invalidní důchod

Tuto situaci jsem vám vysvětloval již v této mé odpovědi. Studiem Praktické školy dvouleté získá váš syn potřebnou dobu pojištění a ČSSZ mu bude moci přiznat invalidní důchod už od 2. 9. 2019 (protože 1. 9. 2019 získá jeden potřebný den pojištění).

Invalidní důchod z mládí je důchod, který se přiznává od 18 let věku v situaci, kdy invalidita vznikla před 18. rokem věku, ale nebyla získána žádná doba pojištění. To není (resp. nebude) případ vašeho syna. Vašemu synovi může být přiznán “klasický” invalidní důchod. V případě invalidity III. stupně bude jeho výše totožná s výši invalidity z mládí.