Kdybych neplatila žádné odvody, počítalo by se mi to do důchodu?

Otázka:

dobrý den.Mám inv.důchod 1 st. je ni 3
7 let a mám 3 děti,věk 15,11,5 let..chtěla by jsem si přivydělávat v jedné firmě na pár hodin.prosím je pro mě lepší dpč nebo dpd? pokud by jsem si vydělala 2200 Kč čistého.Neplatila bych žádné odvody ani sociální ani důchodové já ani zaměstnavatel a počítalo by se mi to do důchodu?velice děkuji,mám strach abych nepřišla o ten invalidní důchod,když bych udělala něco špatně,poněvadž z toho financuji i školu nejstaršího syna,

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdybych neplatila žádné odvody, počítalo by se mi to do důchodu?

Pokud výdělečná činnost nezakládá účast na sociální pojištění (zjednodušeně, pokud není sociální pojištění placeno), pro budoucí výpočet důchodu se pochopitelně nehodnotí.

Z hlediska sociální ochrany osoby je vždy vhodné vykonávat takovou činnost, která účast na pojištění zakládá. Může vám pak vzniknou nárok na nemocenskou a podporu v nezaměstnanosti. V neposlední řadě má tato činnost vliv na vznik nároku na starobní důchod a jeho výpočet. Ani dohoda o provedení práce (DPP nikoliv DPD) ani dohoda o pracovní činnosti (DPČ) při takto nízkém výdělku účast na sociální pojištění nezakládá.

Výdělečná činnost invalidních důchodců není zákonem omezena.