Kdy s zvýší předčasný starobní důchod se zastavenou výplatou?

Otázka:

Dobrý den,
měla bych dotaz, z důvodu ztráty zaměstnání jsem zvolila předčasný důchod od 3.8.2018. Nyní od 1.5.2018 pracuji na HPP na poloviční úvazek. s platem 8900,-. Tato práce se mě naskytla v době, kdy už jsem měla podanou žádost o důchod a předběžně spočítaný na 9633,-. Přemýšlím, jestli má smysl uvažovat o pozastavení důchodu a dále pracovat, případně jak dlouho bych měla pracovat aby to mělo nějaký vliv na výši důchodu.. Vím, že stále bude ponížený , ale na ČSSZ mě bylo řečeno, že v tomto případě by se mě důchod přepočítal. Pokud by tomu bylo jinak a nebo navýšení bylo minimální vyplatilo by se mě začít pobírat od 3.8. důchod. Ještě jeden dotaz pokud by od ledna 2019 došlo k valorizaci důchodů a měla jsem ho v té době pozastavený vztahovala by se valorizace na mě nebo jenom za předpokladu že by mě důchod byl vyplácen. Děkujiza odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy s zvýší předčasný starobní důchod se zastavenou výplatou?

Aby měla výdělečná činnost vliv na výši předčasného důchodu, jehož výplata bude v důsledku této výdělečné činnosti zastavena, musíte výdělečnou činností dosáhnout dalšího data, kdy se mění procento krácení (k tomu dochází po 90 dnech), příp. touto výdělečnou činností získat další celý rok doby pojištění.

Až obdržíte rozhodnutí o přiznání předčasného důchodu, můžete si zvýšení sama spočítat. Na rozhodnutí bude uveden „výpočtový základ“. Další celý rok doby pojištění vám dá 1,5 % výpočtového základu, nižší krácení po 90 dnech 0,9 %, 1,2 % nebo 1,5 % výpočtového základu v závislosti na tom, jak dlouho před dosažením důchodového věku je předčasný důchod přiznán.

Valorizace by se vás týkala i v případě, že by výplata předčasného důchodu byla zastavena.