Jsem ze Slovenska a invalidní důchod mám jen 490 Kč

Otázka:

Dobrý den,
v roce 2008 jsme se přestěhovali ze Slovenska sem do České republiky kde jsem se narodila. V roce 2009 jsem byla uznána plně invalidní, ale jelikož jsem měla odpracováno jen 14 měsíců v ČR byl mi vypočten ivalidní důchod 3.st jen 780kč. Slovenská republika mi žádost o invalidní důchod zamítla, s odůvodnením, že mají jiné tabulky a jiné posuzování. Po roce mi v ČR byl odebrat 3st. a přiznán 2st a po dalších 2 letech mi byl přiznán jen 1st. Na Slovensku mi po čase přiznali důchod částečný ale každý rok ho přehodnotí bohužel nevím na jakém základě.Hrozí mi vždy v lednu, že mi důchod cca 111 eur Slováci odeberou a já zůstanu s částkou 490kč. Je mi 49 let a mám důchod 1st. přiznaný natrvalo. Od roku 2011 po odebrání plného inv.důchodu pracuji. Je možné zažádat někde o doplnění doby pojištění abych tady v ČR pobírala “normální” inv.důchod a ne jen onu směšnou částku 490kč. Já sice pracuji, ale jsem po operaci páteře a kdybych dlouhodobě marodila tak s těch peněz nevyžiju. Pracuji v chráněné dílně na 6hod . Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem ze Slovenska a invalidní důchod mám jen 490 Kč

Ne, výdělečnou činnosti není možné zvýšit invalidní důchod. To se týká i žádostí s tzv. mezinárodním prvkem. Výše invalidního důchodu odpovídá době pojištění získané v době přiznání důchodu – změna stupně není brána jako “přiznání důchodu”. V Česku existuje pouze jeden invalidní důchod, který se vyplácí ve třech stupních.

Další získaná doba pojištění bude zhodnocena při výpočtu starobního důchodu. Pro výpočet invalidního důchodu by mohla být využita pouze v případě nově přiznaného invalidního důchodu, tj. kdyby vám byl invalidní důchod zcela odebrán a po nějakém čase opět nově přiznán.