Pobírám invalidní důchod ze Slovenska. Jaké mám povinnosti?

Otázka:

Po posouzení mého zdravotního stavu při žádosti o důchod došlo ze strany ČR k zamítnutí a ze Slovenska, kde jsem žila 13 let mi invalidní důchod přiznali. Chci se zeptat, co pro mne z toho, že pobírám invalidní důchod jen ze Slovenska a trvale žiji a pracuji v ČR vyplývá? Třeba jestli jsem povinná oznámit tuto skutečnost zaměstnavateli nebo mám třeba i jinou ohlašovací povinnost, jestli mám nárok na slevu na dani, jestli jsem nějak omezena ve výkonu svého zaměstnání atd. Prostě, co to pro mne obnáší, jako pro občana ČR, žijícího a pracujícího v ČR, který pobírá invalidní důchod ze Slovenska? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod ze Slovenska. Jaké mám povinnosti?

Každý stát si řeší své důchodové nároky samostatně a podle svých právních předpisů, čehož důsledkem je i to, že vám od České republiky nebyl žádný důchod přiznán a podle slovenských předpisů invalidní jste. Věřím, že pochopíte, že nemohu znát zákony 28 členských států EU a dalších zemí, se kterými má ČR smlouvu o sociálním zabezpečení.

Podle českých právních předpisů pro vás, po přiznání invalidního důchodu v zahraničí, nevzniká žádná ohlašovací povinnost. Pobírání slovenského důchodu zaměstnavateli oznamovat nemusíte, slevu na poplatníka budete mít i nadále ve stejné výši. Stejně tak není žádným způsobem omezen výdělek (pokud vím, tak toto nezakazují ani slovenské předpisy).

Další informace můžete zjistit ze stránek Sociální pojišťovny Bratislava.