Manžel je narozený v r. 1961. Je výhodnější zažádat o předčasný důchod nebo o starobní důchod bez výplaty ještě za současných podmínek?

Otázka:

Dobrý den, manžel je narozený říjen 1961, vysokoškolák. byl pouze cca 2 měsíce v evidenci ÚP, jiné chybějící doby pojištění nemá. Prosím o radu, zda je výhodnější zažádat o předčasný důchod nebo o starobní důchod bez výplaty ještě za současných podmínek? Nebo si zažádat až při řádném odchodu do důchodu? Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel je narozený v r. 1961. Je výhodnější zažádat o předčasný důchod nebo o starobní důchod bez výplaty ještě za současných podmínek?

Srovnání výpočtů důchodů v roce 2023 a v roce 2024 bude možné koncem září 2023. Pak jako každoročně vydám článek, kde obě možnosti porovnám. Ani poté ale nebude možné provést srovnání, o kterém píšete, protože výpočet roku 2026 bude znám až na podzim 2025. Já předpokládám, že výpočet starobního důchodu v roce 2026 bude výhodnější než přiznání předčasného důchodu bez výplaty v roce 2023, protože podle dostupných údajů už rok 2024 bude lepší než rok 2023, a postup s odloženou výplatou bych nedělal.

Jiný postup by byl vhodný v případě požadavku na přiznání předčasného důchodu (vč. výplaty) např. v roce 2024.

Pro získání více času na rozmyšlenou je možné do konce srpna 2023 na vaší OSSZ podat formulář Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, díky kterému bude možné do šesti měsíců od uplatnění podat příp. žádost o předčasný důchod zpětně, tj. za současných podmínek, kdyby se ukázalo, že tento postup může být výhodnější.