Jsem na ÚP. Mám si do přiznání předdůchodu platit zdravotní pojištění?

Otázka:

Hezký den
Jsem do konce 5/2016 na podpoře. Uvažuji od 1.7.2016 o odchodu do předdůchodu. Jak je to se zdravotním pojištěním? Slyšel jsem, že první splátka může přijít i o 3 měsíce později. To znamená že i zdravotní poj. od státu přijde později. Mám zůstat v evidenci prac. ú. a oznámit jim to až po obdržení 1. splátky. Nebo si pojištění hradit sám a požadovat zpětné vrácení. Děkuji.

Odpověď:

Jsem na ÚP. Mám si do přiznání předdůchodu platit zdravotní pojištění?

Penzijní společnosti obecně doporučují začít s vyřizováním cca tři měsíce před požadovaným zahájením výplaty předdůchodu. V evidenci úřadu práce tedy doporučuji zůstat nejméně do data “přiznání” předdůchodu vaší penzijní společnosti – od penzijní společnosti obdržíte vyrozumění, od kdy k výplatě předdůchodu dojde.

Vzhledem k tomu, že předdůchod není hodnocen jako doba pojištění pro výpočet starobního důchodu, doporučuji zůstat v evidenci úřadu práce i po přiznání předdůchodu (záleží pochopitelně na vašich preferencích). Úřad práce se sice hodnotí omezeně, ale stále více než předdůchod.

Otázka doplněna:

Hezký den

Děkuji za odpověď. Na úřadu práce mi říkali, že po skončení podpory se asi 1 rok v evidenci uchazečů počítá jako bych byl zaměstnaný. To znamená, že tato část ze zbývajících 2 a 3/4 roku do řádného důchodu se mi připočte k dosud odpracovaným cca 45 rokům?

Domníval jsem se mě úřad práce automaticky vyřadí z evidence uchazečů o práci. Z jakého důvodu mě může vyřadit, resp. čeho se mám vyvarovat, aby se tak nestalo? Děkuji.

Odpověď doplněna:

V jakém rozsahu se při výpočtu důchodu hodnotí evidence na úřadu práce, máme popsáno zde. Úřad práce se hodnotí na 80 %. V rozsahu popsaném v článku by se vám tedy doba evidence na ÚP připočítala k “odpracovaným letům”.

Nejsem odborník na státní politiku zaměstnanosti, ale obecně musíte s úřadem práce spolupracovat – dostavovat se na ÚP v termínu, přijmout nabízenou práci apod. Podrobnosti vám musí sdělit na ÚP. Ještě jednou si přečtěte odkazy z mojí odpovědi výše.