Jsem 15 let v důchodu a zdá se mi nízký. Na koho se mám obrátit?

Otázka:

Dobrý den, jsem starobním důchodcem od 1.1.2001, odpracované roky 38, nikdyy jsem neměla děti, měla jsem nejvyšší dá%n, vysoký plat jako investoc po celý život a když mluvím s lidmi, tak ti, kteří měli skoro poloviční plat mají stejně vysoký důchod. Můj příjem byl vysoký po celou dobu mého zaměstnání, vysoké daně jako bezdětná, již 1 x jsem žádala o přepočet výše důchodu ČSZZ , doplatili mě 1.900, nějaká chyba ale důchod mě nezvýšili, Prosím proto o radu, kam se mám obrátit o přepočet výše mého důchodu. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem 15 let v důchodu a zdá se mi nízký. Na koho se mám obrátit?

Pokud máte pochybnosti o výpočtu svého důchodu, musíte se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení, která se vám k dané situaci vyjádří.

Pouze si dovolím podotknout, že výchova dětí (podle zákona péče o dítě do 4 let věku) negativně neovlivňuje výpočet důchodu. Stejně tak odváděné daně a to, že jste je kvůli své bezdětnosti měla vysoké, nemají s důchodem nic společného (důležité je sociální pojištění).

Důvodem “stejné” výše důchodu (s jinými občany) je kromě toho, že české důchody jsou velmi rovnostářské také to, že okolo roku 2000 vycházely důchody poměrně nízké a kdo odcházel do důchodu o několik let později, měl lepší výpočet (valorizace starší “nevýhodnější” výpočet nestihla pokrýt). Ke stejně vysokému důchodu pak stačily i nižší výdělky.