Je finančně výhodnější předčasný nebo invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych prosím informaci ohledně invalidního důchodu. Manžel bude v 3/2020 už rok na nemocenské a dle sdělení OSSZ mu ji neprodlouží. Nabízejí ID, ale nevíme jakého stupně, ale pravděpodobně 3. Do starobního důchodu by měl odejít 3.9.2020, má cenu vyřizovat ID a podstupovat celé řízení nebo máme raději zažádat o předčasný důchod-krácení by bylo za 2 čtvrtletí, tj. 1,8% a samozřejmě 1,5% za nedokončený rok. Co je prosím finančně výhodnější.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je finančně výhodnější předčasný nebo invalidní důchod?

Starobní (i předčasný) a invalidní důchod se počítají v zásadě téměř stejně. Pokud je možné ve stejném roce přiznat předčasný starobní důchod i invalidní důchod, tak rozhodně vyšší bude invalidní důchod. Především nebude pokrácený a při jeho výpočtu bude započtena i tzv. dopočtená doba (manžel získá více doby pojištění).

Žádat o invalidní důchod má v této situaci smysl i v případě, že by byl přiznán nižší stupeň invalidního důchodu, protože pak je možné se evidovat na úřadu práce, pobírat podporu (což v součtu může být i více než samotní invalidní důchod pro invaliditu III. stupně) a opět si požádat o nepokrácení starobní důchod.