Je u 2,5ročního dítětě možné hodnotit 4 roky péče?

Otázka:

Dobrý den Vážená paní/pane. Chci si zažadat o in.Důchod z dlouhodobého nepříznivého stavu.Moc jsem toho nenapracovala.Je mi 29 let.Z toho 2 roky určitě.Pak úřad práce.Jednou podpora při nezaměstnanosti.Potíže po smrti matky mám už 12 let.Léčím se.Horší se to.Můj dotaz zní.Nárok na mateřskou mi vznikl.Smlouva zanikla na dobu určitou.Ve smlouvě mám uvedeno.Zaměstnana 1.rok 150 dni, ale v tu dobu, jsem už byla na mateřske a rodičovaku.Tak co se počítá.Čtu, že se počítá i dítě do 4 let.Dítě má 2,5 let.Budou mi automaticky počítat 4 roky do důchodu, když 4 bude mít až v roce 2017.moc dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je u 2,5ročního dítětě možné hodnotit 4 roky péče?

Při hodnocení doby pojištění potřebné pro vznik nároku na invalidní důchod není možné přihlížet k době, která ještě nenastala. Obecně se potřebná doba pojištění zjišťuje z období 10 let před vznikem invalidity. Potřebnou dobu je možné získat v kterémkoliv období 10 let po vzniku invalidity, ale doba, kterou byste chtěla musí uplynout. Pokud je vašemu dítě 2,5 roku, nemůžete díky péče o něj získat 4 roky pojištění.

Doba péče o dítě do 4 let věku se hodnotí ať už nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznik nebo ne – tato skutečnost nemá s důchodem souvislost.